Nyheder
Op til 25 centimeter sne kan ramme Nord- og Midtjylland fra torsdag
DMI varsler risiko for snestorm og snefygning, når et lavtryk passerer syd om Danmark
Et kraftigt snevejr kan være på vej til Nord- og Midtjylland, hvor der lokalt kan falde op til 25 centimeter sne.
Ifølge de seneste prognoser er et potent lavtryk fortsat i spil, og udviklingen har trukket lavtrykket en smule længere mod syd. Det kan få betydning for, hvor de største snemængder ender.
Snevejret ventes at starte onsdag – men topper natten til torsdag
Fra onsdag begynder vejret at spidse til.
Men det helt store snevejr ventes natten mellem onsdag og torsdag, og det kan hænge ved langt ud på fredagen.
Snevejret kommer i forbindelse med et lavtryk, der skal gå syd om Danmark og bevæge sig mod øst frem mod weekenden.
Læs også:
DMI har udsendt forvarsel om snestorm
DMI har udsendt et forvarsel for snestorm og snefygning.
Forvarslet gælder fra torsdag den 12. februar kl. 00 til fredag den 13. februar kl. 12.
Risiko fra Ringkøbing til Nordsjælland – og nord for linjen
Ifølge DMI ventes et lavtryk torsdag at bevæge sig fra den sydlige del af England mod øst og nordøst – lige syd om Danmark.
Fredag middag forventes lavtrykket at ligge øst for Bornholm.
I forbindelse med lavtrykket sendes et nedbørsområde op over landet, og fra Ringkøbing og østpå til Nordsjælland – og nord for denne linje – er der risiko for snestorm og snefygning.
I varselsperioden kan der falde 10-20 centimeter ny sne, lokalt lidt mere.
I syd kan sne blive til slud eller regn
Mens det kan blive hårdt vintervejr i nord, ser det anderledes ud i de sydlige dele af landet.
Her stiger temperaturen lidt, og derfor kan nedbøren overgå til slud eller regn.
Lavtrykkets bane bliver afgørende
Det er især lavtrykkets bane, der bliver afgørende for, hvor voldsomt snevejret bliver.
Hvis lavtrykket tager en nordligere bane, kan det betyde, at det kun er den nordligste del af landet, der får snestormslignende tilstande.
Omvendt kan en sydligere bane betyde, at vejret breder sig til en større del af landet.
Læs også: