Alarm 112

Uddrag af døgnrapporten 28. februar

Synet af politiet aktiverede den dårlige samvittighed

Redaktion
Af Redaktion 28. februar 2017

.

Dårlig samvittighed meldte sig lynhurtigt hos en borger den 270217 kl. ca. 1900, da han så hundepatruljen komme kørende på Karolinelundsvej i Aalborg.
Borgeren tog i hvert fald benene på nakken i en vis fart ved synet af politiet, hvilket hundepatruljen syntes var en voldsom reaktion på deres ellers fredelige kørsel.
Det lykkedes med politihundenes hjælp at få standset borgeren, der blev anholdt.
Den dårlige samvittighed kunne efterfølgende kobles sammen fundet af en skuldertaske bl.a. indeholdende hash, der var fordelt i 10 salgsposer.

Telefontyv anholdt
En borger gik i egne tanker den 270217 kl. ca. 1840, medens hun spillede PokémonGo.
Pludselig henvendte en mandsperson sig til hende og ville låne hendes telefon. Dette afslog hun hvilket fik mandspersonen til at rive telefonen ud af hendes hænder og stikke af med den.
Borgeren kontaktede politiet og via Find my IPhone lykkedes det politiet at spore både telefon og tyveknægt. Også her måtte politihundene være aktive på jobbet. Hundene fik standset telefontyven i Karolinelunden, og også han blev anholdt.
Den samme tyveknægt mistænkes for endnu et forsøg på tyveri af en mobiltelefon.

En borger stod den 270217 kl. ca. 1830 foran et supermarked på Diskovej i Aalborg SØ, hvor hun røg en cigaret, medens hun talte i sin mobiltelefon.
En mandsperson rettede henvendelse til hende i første omgang for at låne en lighter i næste omgang for at gøre krav på hendes mobiltelefon ved samtidig at tage fat i hendes albue.
Borgeren fik vristet sig fri og kontaktede personalet i supermarkedet for at få hjælp. I mellemtiden var telefontyven imidlertid stukket af.
Afhøringer i løbet af dagen vil afklare, om der er en sammenhæng mellem de 2 sager.

Sølvtøj stjålet under indbrud
Tyve begik i perioden 250217 270217 indbrud i en villa på Enebærvej i Aabybro.
Tyvene brød et soveværelsesvindue op med et koben og stjal 3 tårnet sølvbestik samt en hvid IPhone 5S.
Kontakt Nordjyllands Politi på 114, hvis du ved noget, eller hvis du tilbydes hælervarer.

Indbrud hos autoforhandler
Tyve begik den 280217 kl. ca. 0200 indbrud hos en autohandler på Gammel Gugvej i Aalborg.
Tyvene knuste en rude til virksomheden og kunne herefter åbne vinduet ved påvirkning af indvendig vrider.
Tyvene gennemrodede et kontor og efterlod skuffer stående åbne.
Der foreligger endnu ingen opgørelse over, hvad der er stjålet.
Kontakt Nordjyllands Politi på 114, hvis du ved noget.

Indbrud i Lille Vildmose Produktionsskole
Tyve begik den 270217 kl. ca. 2330 indbrud i Lille Vildmose Produktionsskole på Bizonvej i Kongerslev.
Tyvene brød et vindue op med et koben og stjal et mindre kontant beløb samt nogle nøgler.
Overvågningsbilleder på stedet viser, at 3 tyveknægte har været på spil.
Nordjyllands Politi vil sætte stor pris på, at de de 3 herrer af sig selv henvender sig til politiet.
Kontakt Nordjyllands Politi på 114, hvis du ved noget.

Designerstole stjålet ved indbrud
Tyve begik den 270217 kl. ca. 2330 indbrud i et fritidshus på Klitrosevej i Saltum.
Tyvene brød en terrassedør formentlig med et koben og stjal 6 stk. hvide stole, mrk. Hay.
Kontakt Nordjyllands Politi på 114, hvis du ved noget, eller hvis du tilbydes hælervarer.