Alarm 112
Uddrag af døgnrapporten 9. januar
Tasketyv i Kennedy Arkaden
.
En 28-årig kvinde fra Kolding var tidligt mandag morgen 9. januar på banegården i Aalborg.
Det var en tasketyv også.
I et uopmærksomt øjeblik formåede tasketyven at stjæle hendes taske indeholdende pung med diverse personlige kort, kontanter og et gavekort til Matas.
Hvidevaretyve i Svenstrup
I løbet af søndagen har tyve haft de store sække med til en villa på Lokeshøj i Svenstrup.
Tyvene brød ind gennem et vindue, som de brød op med et koben.
Fra køkkenet fik de stjålet ovn og kogeplader og fra bryggerset blev der stjålet en vaskemaskine og tørretumbler.
Har du set noget, eller bliver du tilbudt en billig tørretumbler, så kontakt Nordjyllands Politi på 114.
Ulovlig knallert fanget
En opmærksom betjent spottede onsdag middag 4. januar en knallert, der kørte alt for hurtigt i forhold til, hvad der burde være muligt.
Han eftersatte knallerten og fik den standset.
Den 15-årige fører af knallerten indrømmede, at han havde sat en lyddæmper på udstødningen samt fjernet hastighedsbegrænseren, så den kunne køre hurtigere end hvad var lovligt.
Hvis du bliver stoppet på en tunet knallert, modtager du en bøde og får en betinget frakendelse af kørekortet til knallerten.
Læs også: