.
Der er god ting at sige om Antorinis heldagsskole. Desværre er der flere dårlige ting end gode. Den er et typisk udtryk for socialistisk tankegang, hvor den almoderlige stat i stigende grad skal varetage familiens funktion.
Jeg talte med en lærer fra Hjallerup skole, som fortalte, at hun førhen brugte den fritid der var nødvendig for at være klar til undervisning – for hun kunne jo selv planlægge sin tid. Nu skal hun gå hjem kl 16 og efterlade sine skolematerialer på arbejdspladsen. Ingen ekstraopringning til lille Peters forældre søndag aften, ingen fordybelse i planlægningen af nye spændende tiltag til gavn for eleverne. Hendes ekstraindsats er gået af fløjten og hun bruger nu tid på at finde ud hvad, der ikke skal prioriteres.
Samtidig bliver de frivillige initiativer og foreninger presset. Børnene kommer sent hjem fra skole og orker ikke tage til spejder, fodbold eller klub.
Lærerne presserer dårlige og de frie, frivillige tilbud skal nu styres af lønnet personale i skoletiden.
Hvis heldagsskolen så bare betød færre lektier hjemme, som lovet. Men nej. Mine børn i 7. og 9. kl. har ikke færre lektier nu sammenlignet med før.
Det er en dårlig deal! Rul heldagsskolen tilbage til det den var før, men bevar den pædagogiske nytænkning.
Nick Hansen
Kandidat for Kristendemokraterne i Aalborg
Poul Paghs Gade 27
9000 Aalborg
Læs også: