Erhverv

Ansøgerstorm helt fra Aalborg til spritny e-commerce-uddannelse i Aarhus

333 unge fra nær og fjern vil læse til professionsbachelor i e-commerce og digital marketing, hvor der er gode jobmuligheder og mangel på arbejdskraft.

Ansøgerstorm helt fra Aalborg til spritny e-commerce-uddannelse i Aarhus
333 unge har søgt ind på Aarhus' helt ny professionsbacheloruddannelse i e-commerce og digital marketing med plads til 80. På erhvervslivets vegne glæder Dansk Industri sig over, at så mange unge har søgt ind på uddannelsen. Foto: EAAA.
Af Benedikte Jensen 9. juli 2024

24-årige Malene Jarner Vangekjær fra Aalborg er en af de 333, der har søgt ind på en helt ny professionsbacheloruddannelse i e-commerce og digital marketing på Erhvervsakademi Aarhus.

”Uddannelsen lyder megaspændende og jeg kan fornemme, at der er rift om at kunne sådan noget,” siger hun.

Første af sin slags
Uddannelsen er den første af sin slags og udviklet på opfordring fra erhvervslivet, som i stor stil efterspørger specialister med fortand på netop e-commerce.

Uddannelsen optager 80 og har studiestart til august 2024.

Mangel på talent
I landets største erhvervsorganisation Dansk Industri glæder chefkonsulent og DI’s ekspert i e-commerce Mie Bilberg sig over, at de unge søger ind i stor stil.

”Manglen på e-commerce-talent er en stor væksthæmmer. Derfor er vi rigtig glade for, at så mange unge har søgt ind på uddannelsen,” siger Mie Bilberg.

Hver femte danske virksomhed har ifølge Dansk Industri ledige stillinger indenfor e-commerce. Særligt de store virksomheder er udfordret, her har hver tredje ubesatte e-commerce-stillinger. Konsekvensen er mistet salg og markedsandele ikke blot herhjemme, men på verdensmarkedet.

Fakta om uddannelsen
3,5-årig professionsbacheloruddannelse med obligatorisk praktik. Uddannelsen er den første af sin slags. Dimittenderne forventes at gå direkte fra studie til job. De vil kunne gøre en forskel ude i den enkelte virksomhed i forhold til helt konkret at bygge e-handelsplatforme, sælge varer via digital markedsføring, forstå det tekniske set up og bruge data til at professionalisere kunderejsen og de digitale handelsløsninger.

Fakta om Erhvervsakademi Aarhus
Et af otte erhvervsakademier i Danmark og et af landets største. 55 videregående uddannelser til og med bachelorniveau og Aarhus 3. største uddannelsesinstitution med 4.800 fuldtidsstuderende og 6.300 deltidsstuderende på efter- og videreuddannelse. Erhvervsakademierne er en afgørende fødekanal til erhvervslivet. Hver 3. it-studerende læser på et erhvervsakademi.

Danmark indtager europæisk fjerdeplads for patentaktivitet: Vestas og Novozymes på toppen

Læs også: Danmark indtager europæisk fjerdeplads for patentaktivitet: Vestas og Novozymes på toppen

Den største LEGO butik i verden åbner den 5. april – eksklusiv gave til de første 10 gæster!

Læs også: Den største LEGO butik i verden åbner den 5. april – eksklusiv gave til de første 10 gæster!