Alarm 112

Fælles europæisk sikkerhedssele- og mobiltelefonkontrol i uge 37

Redaktion
Af Redaktion 12. september 2016

.
Kontrollen indgår i rækken af de fælleseuropæiske færdselskontroller, der arrangeres af det europæiske færdselspolitisamarbejde TISPOL.

Analyser af ulykker viser, at anvendelse af sikkerhedssele er et meget effektivt værn mod at komme til skade eller dø ved en trafikulykke. Brugen af sikkerhedssele reducerer således sandsynligheden for som bilist at blive dræbt i et uheld med 50 %.

“Risikoen for at blive involveret i en trafikulykke ved at tale i håndholdt mobiltelefon under kørslen er op til fire gange højere end ved ikke at bruge telefonen. Derfor er det også en vigtig opgave for politiet, at sætte fokus på disse områder,” udtaler centerchef Erik Terp Jensen fra Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.