Kultur

Kom og vær med!

Redaktion
Af Redaktion 24. august 2015

.
Efter en forrygende afslutning på sæsonen 2014/15, hvor vi sluttede af med at fejre vores 25 års jubilæum og den årlige spillemandsfestival er Aalborg Danse- og Spillemandslaug klar til at starte den nye sæson mandag den 7. september 2015 kl. 19.00.

Arrangementerne afholdes i samarbejde med Trekanten i Aalborg Øst. Vi danser hver anden mandag og musikken leveres af laugets eget orkester der tæller ca. 10 15 medlemmer fordelt på flere forskellige instrumenter. Spillemændende øver også på Trekanten de mandage hvor der ikke er dans.

Ud over de faste aftener afholder vi også et par baller med nogle af landets bedste spillemandsorkestre ligesom vi deltager i Trekantens arrangement Smag på dansen lørdag den 19. september kl. 13-18. Sæsonen afrundes med Spillemandsfestivallen i april, hvor der deltager flere forskellige grupper.

Alle laugets arrangementer er åbne for alle, medlemskab er ikke påkrævet. Vores danseinstruktør Klavs Munkelinde vil hjælpe såvel nye som erfarende dansere igennem dansene.
På www.aalborgdanseogspillemandslaug.dk eller følg Aalborg Danse- og Spillemandslaug på facebook.