Erhverv
Mere end 800 tons asbestaffald er afhentet: Henteordning er en stor succes
Mere end 800 tons asbestaffald fordelt på 500 afhentninger. Det er status på den hente-ordning for asbestaffald, som affaldsselskabet Nordværk indførte i Aalborg Kommune i juni i år.
Siden juni måned i år har det været muligt for borgerne i Aalborg Kommune at få hentet eternit-plader og andet asbestaffald på deres adresse. Prisen er 100 kroner inkl. moms per bigbag, som asbestaffaldet skal forsvarligt emballeres i før afhentning.
Og det har vist sig at være en stor succes. Fra juni og frem til midten af oktober har affaldssel-skabet Nordværk, som står bag henteordningen, nemlig afhentet hele 812 tons asbestaffald for-delt på 500 afhentninger.
– Med henteordningen kan vi sikre, at asbestaffaldet bliver indpakket i bigbags og håndteret på forsvarlig vis. På den måde kan vi bedre passe på borgerne og ikke mindst vores medarbej-dere. Samtidig håber vi, at ordningen også er med til at minimere risikoen for, at asbestaffaldet bliver smidt ude i naturen, lyder det fra afdelingsleder Chenet Jensen fra Nordværks afdeling for Indsamling og Transport Syd, der står for afhentningen af asbest i Aalborg Kommune.
Ifølge Chenet Jensen skyldes den store aktivitet nye arbejdsmiljøregler for asbestarbejde. Reg-lerne betyder, at det fra 1. januar 2025 kun er certificerede håndværkere, der må nedtage as-bestholdigt materiale, herunder eternittage.
– Vi havde til at starte med indregnet én bil til afhentning af asbest, men vi blev i sensommeren nødt til at indsætte en ekstra bil. Men skulle vi helt undgå kø, så skulle vi nok bruge fem biler i alt, for interessen er enorm. Vi vil dog ikke gå ud at investere så massivt i ordningen lige nu, da vi forventer, at interessen lægger sig lidt igen på den anden side af nytår, hvor de nye asbest-regler træder i kraft.
Rift om godkendte bigbags
Der er også stor efterspørgsel på de bigbags, som asbestaffaldet forsvarligt kan afleveres i. Faktisk er efterspørgslen så stor, at der lige nu er mangel på bigbags. Det gælder på landsplan og derfor også hos Nordværk, hvor man gør alt, hvad man kan for at skaffe flere bigbags:
– Vi har forsøgt at være på forkant med situationen ved i forvejen at bestille så mange bigbags som overhovedet muligt, men efterspørgslen er enorm, og leverandørerne kan simpelthen ikke følge med. Vi gør fortsat alt, hvad vi kan for at skaffe flere bigbags, men lige nu forventer vi, at vi tidligst får en ny forsendelse den 15. november, siger Chenet Jensen.
Manglen på bigbags betyder, at det lige nu ikke er muligt at booke nye afhentninger af asbestaf-fald. Har du allerede købt en godkendt bigbag og bestilt afhentning, vil dit abestaffald fortsat blive afhentet. Pga. sikkerhedsmæssige foranstaltninger tager Nordværk kun imod bigbags, som er købt gennem Nordværk.
Det vil blive meldt ud på Nordværks hjemmeside og sociale medier, når det igen er muligt at booke nye afhentninger.
Positiv effekt på genbrugspladser
Henteordningens succes mærkes også på Nordværks genbrugspladser på Sundsholmen i Nør-resundby og i Storvorde, som er de eneste genbrugspladser i Aalborg Kommune, hvor man kan aflevere asbestaffald.
Her blev mængderne af afleveret asbest reduceret med mere end 90 procent fra 310 tons as-best i maj til 18 tons i juni måned, hvor henteordningen blev lanceret.
– En af målsætningerne for henteordningen var at nedbringe mængderne af asbestaffald, som vi tager imod på vores genbrugspladser. Det må man sige, at vi er kommet i mål med, og det er vi meget tilfredse med, fortæller genbrugspladschef i Nordværk, Thomas Thomsen.
I 2023 blev der i gennemsnit afleveret 87 tons asbestaffald månedligt på Nordværks genbrugs-pladser i Aalborg Kommune, mens der fra juni til september i år, hvor henteordningen indtil vi-dere er kørt, i gennemsnit er blevet afleveret knap 19 tons om måneden. Det svarer til et fald på knap 80 procent