Aalborg og Omegn

Nordjysk erhvervsliv samles i ny organisation

DI Aalborg og DI Vendsyssel fusionerer – 1.800 virksomheder får fælles stemme i regionen

Maria Just
Af Maria Just 4. marts 2026

Nordjyllands erhvervsliv får nu en ny samlet organisation. På generalforsamlinger tirsdag den 4. marts har medlemmerne i DI Aalborg og DI Vendsyssel godkendt en sammenlægning, som fremover samler virksomhederne i én regional forening under navnet DI Nordjylland.

Den nye organisation repræsenterer omkring 1.800 nordjyske virksomheder og skal styrke erhvervslivets fælles gennemslagskraft – både regionalt og nationalt.

Ny bestyrelsesleder

I spidsen for DI Nordjylland står Peter Birkegaard, administrerende direktør i Aalborg Portland, der er valgt som bestyrelsesleder. Han ser sammenlægningen som et vigtigt skridt for erhvervslivet i landsdelen.

– Nordjylland er en stærk erhvervsregion, og vi står over for fælles udfordringer. Med DI Nordjylland får vi en stærkere platform til at arbejde for de rammevilkår, der skal til, for at vores virksomheder kan udvikle sig og investere i fremtiden.

Med i ledelsen er også vicebestyrelseslederne Christian Mosevang, Christina Ørskov og Henrik Hagens.

Fælles udfordringer på tværs af kommuner

Ifølge DI er der flere udfordringer, som nordjyske virksomheder deler på tværs af brancher og kommunegrænser. Det gælder blandt andet mangel på kvalificeret arbejdskraft, behovet for investeringer i energiinfrastruktur og en produktivitetsudvikling under landsgennemsnittet.

Netop derfor er en samlet organisation vigtig, mener Peter Birkegaard.

– Mange af de beslutninger, der har betydning for vores virksomheder, bliver truffet nationalt. Derfor er det afgørende, at vi står sammen og taler med én stemme, så Nordjyllands virksomheder bliver hørt og får den opmærksomhed, de fortjener, siger Peter Birkegaard.

Lokal forankring fortsætter

Selvom organisationerne nu bliver samlet, understreger den nye bestyrelsesleder, at den lokale kontakt til kommunerne fortsat vil være en central del af arbejdet.

– Vi kommer til at bygge videre på den nære dialog de lokale relationer med kommunerne. Det ser jeg som vores store styrke i DI. Men vi vil bringe dem ind i et større fællesskab, hvor vi kan løfte Nordjylland endnu mere.

Vil skabe vækst og arbejdspladser

Nordjylland har ifølge DI flere stærke erhvervsmæssige positioner – blandt andet inden for maritime erhverv, industri og rumteknologi. Med den nye organisation er målet at omsætte regionens styrker til konkret udvikling.

– Vi har vigtige kompetencer på tværs af regionen – fra maritime erhverv og industri til de unikke miljøer inden for rumteknologi. Det giver os et stærkt udgangspunkt, og med DI Nordjylland kan vi arbejde mere målrettet for, at det potentiale bliver omsat til arbejdspladser og vækst i hele landsdelen.

Med sine 1.800 medlemsvirksomheder bliver DI Nordjylland den tredjestørste af Dansk Industris 17 regionalforeninger.

Aalborg og Omegn

Se flere artikler