Alarm 112

To personer anholdt for distribution af narkotika i Nordjylland

NSK har med assistance fra Nordjyllands Politi torsdag været tilstede på flere adresser i Frederikshavn, og har i den forbindelse foretaget anholdelse af to mænd på 43 år og 67 år.

To personer anholdt for distribution af narkotika i Nordjylland
28. april 2024
Af Redaktion

Anholdelserne blev foretaget efter en kortvarig efterforskning, som førte til adressen i Frederikshavn. Ved ransagninger blev der blandt andet fundet flere større mængder narkotika og en pistol.

De to mænd fremstilles begge i Retten i Hjørring fredag klokken 10 med begæring om varetægtsfængsling.

Ledende politiinspektør i NSK Michael Kjeldgaard siger:

Jeg er meget tilfreds med gårsdagens anholdelser, hvor vi har anholdt personer, som vi mistænker for at stå bag distribution af store mængder narkotika. Det er vores opfattelse at flere af personerne har spillet en væsentlig rolle i et organiseret kriminelt netværk, der handler med narkotika i Danmark.

Anklagemyndigheden vil anmode om dørlukning ved grundlovsforhøret. Politiet og Anklagemyndigheden har derfor ikke yderligere kommentarer til sagen for nuværende.

Nedslående fartkontrol: Alt for høj hastighed gennem vejarbejde

Læs også: Nedslående fartkontrol: Alt for høj hastighed gennem vejarbejde