Nyheder

Vinteren har tæret på vejene: Slaghuller og slidte vejstriber dukker frem i foråret

Frost, nedbør, salt og snerydning sætter sine spor – og Vejdirektoratet forbereder akutte reparationer for at holde trafikken sikker

Søren Greve
Af Søren Greve 23. februar 2026

Når vintervejret slipper sit tag, viser skaderne sig ofte hurtigt: slaghuller i asfalten, slidte vejstriber og afmærkninger, der er blevet tæret af måneder med frost, nedbør og glatførebekæmpelse.

Og i år kan der være ekstra meget at tage fat på. Vinteren har været hård med både sne og frost, og det betyder ifølge flere aktører, at behovet for vejreparationer i foråret uundgåeligt stiger.

Asfaltindustrien: Det er kombinationen, der giver problemer

Ifølge Jakob Svane, administrerende direktør i Asfaltindustrien, er det ikke nødvendigvis en “hård vinter” i sig selv, der er værst for vejene – men måden vejret skifter på.

”Vinteren er generelt bare hård for vejene. Det er kombinationen af meget nedbør og frost, som giver problemer,” siger han.

Særligt perioder, hvor det skiftevis tør og fryser, kan give mange slaghuller, forklarer han:

”Vintre, hvor det skiftevis tør og fryser, fører ofte til flere slaghuller. De opstår nemlig, når der siver vand ned i revner i vejen. Når det så fryser igen, udvider vandet sig og kan sprænge huller, som forværres yderligere af tung trafik.”

Omvendt slider snevintre på en anden måde – her er det salt og snerydning, der går hårdt ud over belægning og afmærkninger:

”Vintre, hvor det derimod sner meget, er det nødvendigt at bruge meget salt på vejene og foretage snerydning med bl.a. sneplove, hvilket slider meget på vejbelægning og kørebaneafmærkninger som vognbanelinjer, kantlinjer, pile, stoplinjer og fodgængerfelter.”

Vejdirektoratet: Stålskær er udfaset – men kan stadig blive nødvendigt

Vejdirektoratet begyndte for omkring 15 år siden at udfase sneplove med stålskær, fordi de er hårde ved både asfalt og vejmarkeringer. I dag bruges typisk plove med gummi- eller keramisk skær.

Men i særlige situationer kan stålskær stadig være nødvendigt, fortæller områdechef Michael Ebbesen:

”I dag bruger vi plove med gummi- eller keramisk skær, da de ikke er lige så hårde ved vejene. Der er dog tidspunkter, hvor vi er nødt til at bruge plove med stålskær. Derfor har vi 13 plove med stålskær opmagasineret på udvalgte lokaliteter, men det er sjældent, at vi er nødt til at bruge dem,” siger Michael Ebbesen.

Han forklarer, at stålskær især bruges, når sneen er blevet kørt til hård is, og temperaturen samtidig er meget lav.

”Vi bruger stålskær i særlige situationer, hvor sneen er blevet pakket helt tæt og kørt til is af trafikken, og der samtidig er meget lave temperaturer. Vejsalt stopper nemlig med at virke, når frosten når ned omkring 20 minusgrader, og så er stålskæret det mest effektive til at bryde isen op,” siger han.

Trafiksikkerheden kommer først – også selv om det slider

Vejdirektoratet lægger ikke skjul på, at glatførebekæmpelse slider på vejene. Men sikkerheden har højeste prioritet, understreger Michael Ebbesen.

”For os har trafiksikkerheden altid første prioritet. Så selvom vi ved, at vores glatførebekæmpelse slider på vejene, så gør vi det, der skal til, for at sikre trafikanterne. Og så accepterer vi, at vi skal bruge flere ressourcer på vejreparationer efterfølgende,” siger han.

Han fortæller samtidig, at Vejdirektoratet løbende overvåger vejnettet og prioriterer opgaver med betydning for trafikken.

”Reparation af slaghuller og vejstriber er nogle af de opgaver, der har meget høj prioritet, da de er vigtige for trafiksikkerheden. Slaghuller er derfor en af de opgaver, vi ikke altid kan udsætte, til vejret er bedre, men er nødt til at reparere akut,” siger han.

Leverandør: Nye striber på vej – men vinteren kan gøre det dyrere

Når vinteren slipper, går arbejdet med at opfriske vejmarkeringerne for alvor i gang. Saferoad Services, der arbejder for Vejdirektoratet og kommunerne, forventer travlhed – og muligvis højere udgifter.

”Hos Saferoad Services varetager vi som leverandør til Vejdirektoratet og landets kommuner vedligeholdelsen af kørebaneafmærkningerne på det danske vejnet. Når vinteren slipper sit tag, ser vi frem til at opfriske vejene med nye striber – men den hårde vinter og det øgede slid betyder også, at der kan være øgede omkostninger til kørebaneafmærkning,” siger adm. direktør Jesper Wraae-Bess.

Det kan bilister opleve i hverdagen

For trafikanter betyder det typisk, at der i foråret kan komme flere midlertidige reparationer, afspærringer og vejarbejde – især der, hvor slaghuller udgør en direkte sikkerhedsrisiko.

Samtidig er budskabet fra myndighederne klart: Glatførebekæmpelse kan slide på vejene, men alternativet – glatte og ufremkommelige veje – er værre.