Familie
Medlemsrekord: Næsten 2,5 millioner i idrætsforeningerne
Den store medlemsfremgang i idrætsforeningerne viser, at danskerne har fundet glæde i fysisk aktivitet og fællesskab. Rekorden betyder, at DIF og DGI nu kan se tilbage på et succesfuldt år med øget opbakning fra både unge og voksne.
En rekordfyldt fremgang i danske idrætsforeninger
2024 har budt på endnu en rekord for idrætsorganisationerne DIF og DGI. Med et samlet medlemstal på 2.484.217 medlemmer har de to organisationer, der arbejder for at fremme idræt i Danmark, nået en historisk milepæl. Det er en stigning på 59.302 medlemmer sammenlignet med 2023, og dermed er medlemstallet igen højere end nogensinde før.
For tredje år i træk kan DIF og DGI offentliggøre et rekordresultat, hvilket vidner om den vedvarende succes og den store opbakning fra danske borgere. På trods af udfordringer som coronapandemien, der i 2020 og 2021 resulterede i en tilbagegang, har medlemsantalene været i markant fremgang.
“Jeg glæder mig enormt over, at danskerne vælger disse fællesskaber til. Det er primært de frivillige kræfters fortjeneste, og de skal opfatte denne nye rekord som et stort skulderklap,” siger Hans Natorp, formand for DIF.
(foto: Søren Malmrose)
En stærk fremgang på tværs af alle aldersgrupper
Medlemstallene viser ikke kun fremgang i det samlede antal, men også på tværs af forskellige aldersgrupper. Den største stigning er set i aldersgruppen 25-39 år, hvor der er kommet 15.398 nye medlemmer, en stigning på 4,7%. Der er også bemærkelsesværdige stigninger blandt de ældre aldersgrupper. For eksempel er medlemstallet blandt de 70+ steget med 14.083 personer, svarende til en vækst på hele 5,8%.
Samtidig er der sket en stigning i antallet af kvinder, der nu udgør 1.084.080 af medlemmerne – en fremgang på 32.857 sammenlignet med året før.
Bevæg dig for livet: 10 år med rekordvækst
Et af de centrale tiltag bag denne vækst har været visionen Bevæg dig for livet, som DIF og DGI har arbejdet med siden 2015. Visionen, der har til formål at gøre Danmark til verdens mest idrætsaktive nation, har haft stor betydning for udviklingen af nye idrætsmuligheder og tiltag i lokale foreninger. Siden opstarten er medlemstallet steget med over 250.000, og samarbejdet med fonde som Nordea-fonden og TrygFonden har været afgørende for at realisere visionen.
(foto: Frederik Tybjerg Sjort film/DGI Media)
Regeringens støtte og fremtidige mål
Danmarks kulturminister Jakob Engel-Schmidt udtrykker også sin glæde over de flotte tal og understreger betydningen af den frivillige indsats. “Det er imponerende, at idrætsforeningerne og de mange dedikerede frivillige igen og igen formår at få danskerne ud og dyrke idræt. Det er gode nyheder, for det sundt for krop og sjæl at dyrke idræt og blive en del af et fællesskab i den lokale forening. Men vi skal ikke hvile på laurbærrene. Regeringen vil fortsætte arbejdet med at fjerne unødigt bureaukrati og gøre det lettere at være forening. Derfor ser jeg meget frem til at modtage anbefalingerne fra det partnerskab, regeringen nedsatte i august,“ siger kulturministeren.
Fakta om medlemstallene
I 2024 har DIF og DGI haft en samlet medlemsfremgang på 2,4%. DIF har haft en stigning på 47.624 medlemmer, mens DGI er vokset med 72.758 medlemmer. De mest populære sportsgrene blandt medlemmerne er fodbold, gymnastik, svømning, fitness og golf, som alle har set vækst på tværs af både yngre og ældre deltagere.